Hidroponik tarım (Topraksız Tarım), topraksız  bir ortamda bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyaçları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılarlar. Bu nedenle, bitkiler toprak ortamda yaptıkları gibi besin maddelerini bulmaya çalışmak yerine, besin elementlerini kolay bir şekilde doğrudan bu solüsyondan alabilirler.

Hidroponik Tarımda, bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi (cocopeat), kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır; yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

Hidroponik yetiştiricilik kolaydır, profesyonel seraların yanı sıra balkonunuzda ve terasınızda da yapabileceğiniz bir tarım metodu olmasının yanında sağlıklı bitkiler yetiştirmek açısından da iyi bir yöntemdir. Bir çok faydası bulunmaktadır. Kısaca bir kaçına değinecek olursak;

  • Bitkiler toprakta yetiştirilmelerinin aksine yaklaşık % 50 daha hızlı büyürler, çünkü besin elementlerine ve suya daha kolay ulaşırlar.
  • Kapalı bir alanda 365 gün yetiştiricilik mümkündür.
  • Bitki toprakla bulaşık olmadığı için hastalık ve zararlı riski daha azdır.
  • Besin maddelerine kolay ulaşabildiğinden birbirine girmiş kök yapmazlar, kökler birbirine girmeden büyüyebilirler.
  • Evinizin, ofisinizin ya da restoran gibi bir işletmenizin bahçesi olmasa dahi suni ışık altında bir oda ya da garajda bile yetiştiricilik yapmak mümkündür.
  • Toprakta yetiştiriciliğin aksine çapa yapmak ya da yabancı ot ile savaşmak zorunda kalmazsınız.
  • Bitkiler için seçeceğiniz en iyi ortam ve besin elementleri ile verimi artırmak sizin elinizde olacaktır.

Topraksız tarımın toprağa karşı avantajları nelerdir?

Hidroponik tarım yöntemiyle yetiştirilen bitkiler optimum seviyede besin ve neme sahip olurlar ve bu sebeple de daha hızlı ve sağlıklı yetişirler. Toprakta bulunan yabancı otlar ve zararlı böcekler ile hastalıklar hidroponik tarım da bulunmamaktadır. Bir diğer avantajı, besin elementlerinin bitkinin alabileceği formda ve kolay ulaşabilir olması nedeniyle bitki köklerini çok fazla büyütmemekte ve dolayısıyla kök büyütmeye harcayacağı enerjiyi gövde üstü aksama aktarmaktadır. Son olarak, bu yöntemde bitkilerin kökleri kısa olduğundan karışmamaktadır. Bu da sürekli saksı değiştirme işinin olmadığı anlamına gelir.

 Topraksız tarım ile ne tür bitkiler yetiştirebilirim?

Hemen hemen her şey, ancak bazı bitkiler taktir edersiniz ki çok hassastır veya diğerlerine göre daha fazla alana gereksinim duyarlar. Bu sistem ile yaygın olarak yetiştirilen sebzelerden bazıları şunlardır: domates, tatlı biber, salatalık, kabak, sultani bezelye, fasulye, ıspanak, marul, pazı, acı biber, fesleğen ve brokoli. Bunların dışında  tıbbi ve aromatik bitkiler, çiçek ve salon bitkileri yetiştirebilirsiniz.

 Topraksız Tarım sistemde yetiştirilen bitkiler organik olabilir mi?

 

 

Evet. Eskiden iki yetiştirme metodunun birbiriyle bağdaşmadığının söylenmiş olmasına rağmen, ortak bir paydaları vardır. Hidroponik yetiştiricilik anında ve %100 bulunması gereken besinlere bağlıdır. Kullanılan tohum, besin organik ise ürün organik olacaktır. Piyasada organik malzemelerden yapılmış olan bir çok hidroponik besin vardır ve bilim ilerledikçe daha da fazla organik seçenek piyasaya sürülmektedir.

Topraksız Tarımda Kullanılan Besin Çözeltileri Nelerdir?

Besin çözeltileri, topraksız yetiştiricilikte bitkiler için mutlak gerekli olan besin maddelerini bitkinin ihtiyaç duyduğu oranda ve miktarda içeren bu yetiştiricilikte bitkilerin ihtiyaçlarına göre besin maddesinin ayarlanması, topraklı ortama göre daha avantajlıdır.

Topraksız yetiştiricilikte kullanılan materyallerin tamponluk özellikleri yok denecek kadar az olduğundan ortamda pH’nın ani değişmeleri bitkilerin ölmelerine neden olabilir. Bu nedenle çözeltinin hazırlanmasında dikkatli olunmalıdır. Ortam pH’sı sürekli kontrol edilerek bitkinin ihtiyaç duyduğu seviyede ayarlanmalıdır. Ayrıca bitkilerin gelişme periyodu boyunca ortamın EC’si sürekli kontrol edilmelidir. Trasprasyonla su kaybının fazla olduğu sıcak dönemlerde EC kontrolüne daha fazla önem verilmelidir. Besin çözeltilerinin hazırlanmasında kullanılacak olan kimyasal maddelerinin yüzde 100 suda çözünebilir olması ve klor içermemesi gerekmektedir.

Kaynak:https://www.populertarim.com/6-adimda-hidroponik-topraksiz-tarim-nedir